Chyba każdy na początku swojej przygody ze świadomym piciem kawy zadaje sobie to samo pytanie: jaką kawę wybrać do przygotowania espresso w domu, tak aby smakowało jak w naszej ulubionej kawiarni? Jak w gąszczu palarni rzemieślniczych oraz przemysłowych wybrać taką kawę, która naprawdę będzie nam smakować?

W poniższym artykule postaramy się odrobinę przybliżyć temat i pokazać na co zwrócić uwagę podczas wyboru ziarenek.

Warto kierować się kilkoma kryteriami, które już od samego początku determinują to czy kawa będzie dobra:

1. Data palenia kawy.

Na opakowaniach większości kaw “sklepowych” znajdziemy zazwyczaj tylko datę ważności kawy. Niestety, chociaż może mieć ona nawet i dwa lata niewiele powie nam o jakości ziaren.
Chcąc zatem cieszyć się pełnią smaku i aromatów, starajmy się wybrać kawę, która została wypalona najlepiej 1-8 tygodni przed zamówieniem, a maksymalnie do 3-6 miesięcy wcześniej. Dzięki temu będziemy pewni, że kawa jest świeża, a jej smak nadal wyrazisty.
W ofercie naszej palarni znajdziecie wyłącznie kawę świeżo wypaloną (zazwyczaj kilka dni, maksymalnie kilka tygodni przed zamówieniem), zapakowaną w specjalnie opakowania z jednokierunkowym zaworem CO2, który pozwala na odpowiednie odgazowanie kawy, a jednocześnie nie dopuszcza do jej utleniania.

2. Pochodzenie ziaren.

Wybierając ziarna pod espresso na podstawie ich pochodzenia możemy zasadniczo kierować się kilkoma ogólnymi zasadami:

Kawy pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej niosą ze sobą głównie aromaty orzechów i gorzkiej czekolady
Te z Afryki są owocowe i dużo bardziej kwaskowe
Ziarna z Azji, a szczególnie z Indii, mają wyczuwalne nuty korzennych przypraw i tytoniu, z bardzo umiarkowaną kwasowością

3. Profil palenia.

Jest niezwykle istotny, determinuje on smak kawy.
Podczas wypalania ziarna zachodzą dziesiątki procesów chemicznych, które uwalniają setki nowych aromatów z kawy (niewyczuwalnych w kawie zielonej).
W naszej palarni dbamy o to, aby smak wypalanej przez nas kawy był jak najbardziej powtarzalny. Z pomocą przychodzą nam takie narzędzia jak miernik wilgotności ziarna, kolorymetr do kaw wypalonych oraz specjalne programy do odtwarzania zapisanych wcześniej profili palenia.

Z naszych doświadczeń wynika, że najlepsze do espresso są kawy wypalane w profilu pomiędzy city roast a full city roast. Dzięki takiemu wypalaniu ziaren uwalniamy z kawy naturalną słodycz, pozbywamy się kwasowości i podbijamy wszystkie czekoladowo-orzechowe nuty.

Jak już wspomnieliśmy, różne kawy niosą ze sobą różne nuty smakowe. Na przykładzie ziaren z naszej palarni stworzyliśmy mieszankę Torino dedykowaną do przygotowywania klasycznego włoskiego espresso.
W jej skład wchodzą ziarna z 3 różnych miejsc: Brazylia Cerrado (orzech prażony, karmel), Dominikana (migdały) oraz Nikaragua (świeży orzech włoski).

Każda z tych kaw doskonale sprawdza się w espresso, jednak połączenie ich ze sobą tworzy mieszankę z bogatym bukietem smakowym oraz pełnym body – kawa jest kremowa i pełna smaku. Świetnie sprawdza się również w kawach mlecznych.